Новинка квітня 2013: Жанна Куява “Нічниця”

26.12.2013

Спеціальна відзнака за ексклюзивний жіночий твір Міжнародного літературного конкурсу романів, кіносценаріїв, п’єс, пісенної лірики та творів для дітей «КОРОНАЦІЯ СЛОВА»
За параметрами «жіночого роману», «сільського трилера» та «любовної драми» цей текст здатен потіснити не одного літературного аксакала.

Головна ознака дебютного роману Ж. Куяви «Нічниці» – інтригу витримано до самого фіналу, а композиційно якісний, живий, із дбайливо виписаним тлом та невимушеною гнітючою атмосферою сучасного українського села сюжет, історія запопадливої пристрасті, маніакальної закоханості, з цілком логічним фіналом «словом, усі померли» – залишає неоране поле для читацьких переживань, роздумів та висновків. Як і належить добрій книжці.

«Жанна Куява зробила страшну річ. Вона написала роман. І якщо не зважати на фабулу і жанр, то жахливість її вчинку полягає саме у базовій установці її тексту – Куява здала все (!), майже все, жіноцтво з потрухами. Вона витягла брудну білизну жіночої душі, вона відстежила нібито осяйну у віках силу великого жіночого кохання. Вона просто сказала правду про ці суперечливі й оспівані поетами речі. Справжнє кохання жінки – це не любов, принаймні не цим терміном оте почуття потрібно називати. Справжнє кохання жінки – це вбивча, руйнівна сила, яка розчавлює все. Деструкція у хімічно чистому вигляді. Хіба знайдеться хоч одна жінка, що у пориві закоханості не ридала б над сплячим (чи просто відсутнім у даний момент) коханим, уявляючи його каліцтво, чи навіть його смерть, і як це позамежово боляче, і як вона страждатиме, і як вона покладе на цей олтар всю себе. Так от, кого вона насправді жаліє і над ким побивається – над коханим, який ще, так склалося, живий? Ні, вона тішиться своїм невимовним горем, вона умліває над власною приреченістю відданості, вона… Хто скаже, що колись такого не відчував і не уявляв, той бреше, або він не… жінка. Кохання жінки – це егоїзм ув абсолюті. Бажання заволодіти бажаним об’єктом назавжди будь-якою ціною. І моральний закон у цій метафізичній площині не працює. Він йде нафіг. Та й зоряне небо, якщо чесно, затьмарене. Ось такий роман… Про справжню жінку з її справжнім коханням. Від якого стає лячно й моторошно. Бо цей роман про всіх жінок. А чоловіки… Ну нехай прочитають, напевне, не повірять, аж поки не прийде час…» 

Іда Ворс


Куява Жанна. Нічниця : роман / Ж. В. Куява ; худ. С. Фесенко. – Луцьк : ПВД «Твердиня», 2013. – 244 с
.
ISBN 978-617-517-145-5

партнери та спонсори