«Золоті письменники України»


«Золоті письменники України»
— українська літературна відзнака започаткована у 2012 році. Відзнака вручається українським письменникам-романістам які видали твори українською або в перекладі українською мовою у форматі паперової книжки сукупним накладом понад 100 тис. примірників за період від початку 2000-го року до теперішнього часу.

У 2012 та 2013 роках відзнака вручалася на окремій церемонії нагородження, з 2015 відзнака вручається під-час церемонії народження переможців “Коронація Слова”.
Нагороду заснували Тетяна Логуш та Юрій Логуш в 2012.

За словами Тетяни та Юрія, на започаткування нової нагороди їх надихнула «золота авторка» «Коронації слова» Люко Дашвар, сукупний наклад творів якої перевищив сто тисяч і вже сягає двохсот тисяч примірників.

Відзнака «Золотий письменник України» надається письменникам-романістам Міжнародним Благодійним Фондом «Мистецька Скарбниця» з метою: відзначити та вшанувати тих українських письменників, чиї романи здобули широке визнання читачів, про що свідчать тиражі їхніх творів, які сумарно перевищують 100 тисяч примірників, виданих у формі паперової книжки за період від початку 2000-го року до теперішнього часу; донести до свідомості суспільства вагомість знайомства із «Золотими письменниками» України для ще більшої популяризації їхніх творів та збільшення накладів; сприяти розвитку українського красного письменства в Україні та в цілому світі. Золотими письменниками України можуть стати автори романів які видані українською мовою або в перекладі українською мовою,[3] якщо автор є громадянином України або є громадянином інших країн, але має українське походження або родом з України та якщо їхні романи видані в Україні та за межами України з сумарними накладами, що перевищують 100 тисяч примірників.

Лауреати

2012
Перша церемонія нагородження відбулася в Києві у Гранд готелі Fairmont 24 листопада 2012 , в день вшанування пам’яті жертв голодоморів.

Нагороди були вручені 17 письменникам (18-тий письменник, Ліна Костенко, відмовилась від нагороди)

Юрій Мушкетик 
Анатолій Дімаров 
Юрій Логвин
Мирослав Дочинець 
Ірен Роздобудько 
Всеволод Нестайко 
Юрій Винничук 
Іван Білик
Андрій Курков 
Олег Чорногуз 
Міла Іванцова
Андрій Кокотюха 
Люко Дашвар (Ірина Чернова). 
Лада Лузіна 
Сімона Вілар
Сергій Жадан 
Оксана Забужко 
Нагороду також збирались вручити Ліні Костенко, але вона відмовилась від нагороди й не прийшла на урочисте вручення. Напередодні організатори до числа номінантів включали всього 20 письменників, включно з Марією Матіос та Василем Шклярем,, але за незрозумілих причин до фінального списку нагороджених письменників вони не потрапили. Відповідно наступним трьом письменникам нагороду у 2012 році не вручили:

Ліна Костенко
Марія Матіос
Василь Шкляр

2013

У 2013 році нагороду вручили трьом літераторам. 12 вересня 2013 на історичній площі Ринок у Львові відомі меценати Тетяна та Юрій Логуші вручили відзнаку “Золотий письменник України” легендарному письменнику Роману Іваничуку.[16] Вручення відбулося в рамках презентації книги “Торговиця” на 20-му Форумі видавців за участі генерального директора видавництва “Фоліо” Олександра Красовицького.[17] В рамках Національної премії з фантастики 28 вересня 2013 у бібліотеці Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут” Тетяна Логуш вручила відзнаку “Золотий письменник України” Генрі Лайон Олді (творчому псевдоніму письменників-фантастів з Харкова Дмитра Громова та Олега Ладиженського)[18] та Андрію Валентинову[19] Всього у 2013 році відзнаку вручили трьом письменникам:

Генрі Лайон Олді (Дмитро Громов та Олег Ладиженський)
Андрій Валентинов (Андрій Шмалько)
Роман Іваничук

2015
Під час 22-го Міжнародного “Форуму видавців у Львові” (2015) у ресторані «Лівий берег» відбулася презентація новинок «Коронації слова-2015», де відзнаку «Золотий письменник України» отримали Леся Романчук, Василь Шкляр, Світлана Талан, Ганна Чубач, Юрій Андрухович та Степан Процюк. Під час вручення премії “Коронація слова-2015” також оголосили нових золотих письменників України.

Василь Шкляр
Ганна Чубач
Світлана Талан
Степан Процюк
Леся Романчук
Юрій Андрухович

2016
16 червня 2016 року, під час урочистої церемонії нагородження переможців “Коронація слова-2016” також відбулося вручення літературної відзнаки “Золотий письменник України”. У 2016 році її отримали 7 літераторів:

Тимур Литовченко
Сергій Пономаренко
Любко Дереш
Дара Корній
Володимир Лис
Алла Сєрова
Ганна Чубач (формально вже отримала відзнаку «Золотий письменник України» ще у 2015 на “Форумі видавців”)
Сергій Ухачевський

2017
16 червня 2017 року, під час урочистої церемонії нагородження переможців “Коронація слова-2017” також відбулося вручення літературної відзнаки “Золотий письменник України”. У 2017 році її отримали 8 літераторів:

Іван Драч
Раїса Іванченко
Тамара Коломієць
Віктор Міняйло
Галина Вдовиченко
Михайло Слабошпицький
Дмитро Павличко
Ігор Померанцев

2018
7 червня 2018 року, під час урочистої церемонії нагородження переможців “Коронація слова-2018” також відбулося вручення літературної відзнаки “Золотий письменник України”. У 2018 році її отримали 4 літератора:

Олександр Мороз
Михайло Шевченко
Леонід Горлач
Василь Фольварочний

2021

Любов Відутa
Дарина Гнатко (Юлія Іргізова)
Наталя Гурницька
Олександр Есаулов
Еліна Заржицька
Ірена Карпа
Олена Печорна (Олена Сердюк)
Юрій Шевчук (США)
Любов Яковенко

партнери та спонсори