Коронація слова

 

Коронація слова — міжнародний літературний конкурс романів, п’єс, кіносценаріїв, пісенної лірики та творів для дітей.

Проект Тетяни і Юрія Логушів. Метою конкурсу є підтримка новітньої української культури, пошук нових імен, видання найкращих романів, стимулювання й підтримка сучасного літературного процесу кіно й театру, і як наслідок — наповнення українського ринку повнокровною конкурентоспроможною літературою, а кіно й театру — якісними українськими фільмами й п’єсами.

Ідея конкурсу виникла в середині 1990-х рр., коли засновники Тетяна та Юрій Логуші шукали романи українських письменників по київських книгарнях.

Конкурс заснований в 1999 році як спільний проект з телеканалом «1+1» як конкурс романів та кіносценаріїв.

У 2000 році було заснована номінація «Кіносценарії», яку підтримав Олександр Роднянський. Того ж року було визначено 13 нових кіносценаристів.

З 2005 конкурс приймає також п’єси, а з 2008-го — пісенну лірику про кохання[1].

У 2011 році була заснована Номінація «Твори для дітей».

У 2012 засновники «Коронації слова» Тетяна та Юрій Логуші заснували нову окрему премію «Золоті письменники України».

У 2018 році створено Міжнародний мультимистецький конкурс «Молода КороНація».

Подаватись на «Коронацію слова» можуть усі: як досвідчені письменники так і новачки. Єдине офіційне обмеження в конкурсі — твори повинні бути написані українською мовою. Неофіційні обмеження — твори, які пропагують фашизм, екстремізм, ксенофобію, шовінізм, нетерпимість на релігійному ґрунті, тощо — відхиляються відразу. У кожній номінації визначаються три найкращих твори, також є заохочувальні премії.

Кінострічки

У 2004 році Роман Балаян відзнято фільм «Ніч світла», за мотивами кіноповісті Олександра Жовни — дипломанта 2000 року за кіносценарій «Експеримент».

У 2005 році широкому загалу був представлений фільм «Світлячки» Надії Кошман, володар 3-ї премії 2004 року. Фільм був відзнятий на замовлення Міністерства культури.

Прем’єра кінострічки «Ґудзик» за однойменним романом Ірен Роздобудько відбулася 8 червня 2008 року на телеканалі «1+1».Сценарій фільму переміг на ХІІІ Міжнародному телевізійному фестивалі, який відбувся 27-31 жовтня в Барі, Чорногорія.

2008 відбувалася екранізація роману «Темна вода» Андрія Кокотюхи, який здобув першу премію в Номінації «Романи» в 2005 році.

У 2009 році був екранізований ще один роман Андрія Кокотюхи «Повзе змія», який отримав 3-тю премію 2005р, режисер фільму Максим Бернадський.

У 2011 році світ побачив фільм «Борода» режисера та переможця 1-ї премії в номінації кіносценарії Дмитра Собчука-Сухолиткого.

А у 2013 році було екранізовано фільм «Іван сила» Олександра Гавроша, який у 2011 році отримав першу премію за п’єсу «Цирк Івана Сили». Продюсером фільму став відомий актор Віктор Андрієнко.

Натомість у 2016 році у прокат вийшов фільм «Гніздо горлиці» за сценарієм Василя Мельника. Фільм отримав відзнаку таких кінофестивалів, як Одеський міжнародний кінофестивальМіжнародний кінофестиваль Мангейм-ГайдельбергНаціональна кінопремія «Золота дзиґа», у якій отримав 6 перемог у номінаціях з восьми можливих.

У 2016 році «Століття Якова» за романом Володимира Лиса (1-ша премія 2008 р.), який здобув 1-шу премію Гран Коронації, автор сценарію Андрій Кокотюха, 1-ша і 2-га премії в романах 2006 р., третя премія в кіносценаріях 2007 р., режисер Бата Недич.

У 2017 році «Будинок “Слово”», документальний фільм, сценаристи Любов ЯкимчукТарас Томенко (теж режисер, та оператор разом з Олександром Якимчуком), продюсери Юля Чернявська, Олег Щербина.

У 2018 році «Будинок “Слово”», художній фільм, сценаристи Любов ЯкемчукТарас Томенко (теж режисер, та оператор разом з Олександром Якимчуком), продюсери Юля Чернявська, Олег Щербина.

У 2018 році «Залишенець», за романом «Чорний ворон» Василя Шкляра (перша премія в романах 2001 р. за роман «Елементал»/«Самотній вовк»).

У 2018 році «Молоко з кров’ю», за романом Люко Дашвар (Ірини Чернови), за що здобула премію КС у 2008 р.

У 2018 році «ЕКС» за кіносценрієм Ярослава Яріша, 2-га премія КС у кіносценаріях 2015 р.

У 2018 році «Вулкан» — копродукційний українськонімецькомонакський, повнометражний ігровий фільм. 2015 році сценарій створений Романом Бондарчуком, Дар’єю Аверченко та Аллою Тютюнник став лауреатом “Коронації слова”.

У 2018 році «Штангіст» Дмитра Сухолиткого-Собчука, кіносценарій отримує відзнаку у Гран Коронації 2015 року. Визнаний найкращим фільмом Національного конкурсу «Молодість».

Вистави

Не менш важливою для розвитку української дриматургії стала номінація «Коронації слова» «П’єси». Відтак вже у 2004 році була поставлена вистава «Навіжена співачка» Валентина Тарасова (Краматорськ), який став володарем першої премії 2004 р., поставлено в Київському академічному Молодому театрі.

В 2006 актори театру «Ательє 16» і режисер-постановник Андрій Білоус презентували виставу за п’єсою «Коли повертається дощ» учасниці конкурсу Неди Неждани.

У 2006 в Київському академічному Молодому театрі відбувся прем’єрний показ вистави за п’єсою українського сучасного автора Валентина Тарасова «Навіжена співачка». У 2004 році п’єса «Скажена співачка з невідомим» отримала грант Президента України на постановку, а у 2004 році взяла першу премію в конкурсі у номінації «кіносценарії та п’єси».

П’єса «Стежечка Святого Миколая» Лариси Діденко (Львів), яка отримала другу премію 2006 року, поставлена у Першому українському театрі для дітей та юнацтва (м. Львів).

У 2007 році було представлено українській публіці рекордну кількість вистав, відкритих Міжнародним літературним конкурсом «Коронація слова».

П’єса «Соло для двох» дипломанта конкурсу 2007 року Віктора Рибачука (Вінниця) поставлена режисером Андрієм Приходьком. На міжнародному театральному фестивалі «Панорама» в Білорусі ця вистава отримала першу премію у проекті «Театр-on-Line».

«Ромео і Жасмин» Олександра Гавроша (Ужгород), отримав другу премію літературного конкурсу у 2007 році, була реалізована на сцені у трьох різних версіях. Першим її поставили учасники Студентського театру

«Вавилон», потім майже одночасно у 2010 році 16 травня відбулася тріумфальна прем`єра вистави на великій сцені Дніпропетровського академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка. Також вистава «Ромео і Жасмин» була поставлена в Одеському театрі юного глядача.

Того ж року в театрі «Сузір’я» було поставлено виставу за п’єсою Андрія Рушковського та Сергія Кисильова «Єврейський годинник», яка отримала 1-шу премію «Коронації слова».

У 2008 році світ побачила вистава «Солодка Даруся» за романом Марії Матіос. Натомість у 2012 році була поставлена ще одна вистава авторки «Майже ніколи не навпаки» в Івано-Франківському муздрамтеатрі ім. І. Франка. За цей роман письменниця отримала 1-шу премію конкурсу у 2007 році.

У 2010 році вистава «Рододендрум» у м. Чикаго (США) Анни Багряної.

У 2012 році м’юзикл «Глорія» на лібрето автора КС Анни Багряної з прем’єрами у Донецьку та по всій Україні.

А вже у 2014 році Молодий театр презентував виставу сучасної комедії «В чом чюдо, тьотя» Надії Симчич, яка отримала у 2012 р. 1-шу премію конкурсу «Коронація слова» у номінації «П’єси» за твір «Хата або Кінець епохи вишневих садів».

У 2015 році п’єса Павла Ар’є «На початку і наприкінці часів» — переможець першої премії. Постановки: у Львові — режисер Олексій Кравчук на сцені театру ім. Лесі Українки. У Києві — режисер Стас Жирков на сцені Молодого театру. У Москві- Роман Віктюк на сцені театру ім. Моссовєта. Серед його п’єс: «Слава Героям», «Кольори», «Революція, кохання, смерть і сновидіння», «Десять засобів самогубства».

У 2016 році «Із Тарасом через морок» за п’єсою лауреата першої премії Богдани Олександровської — у постановці Конотопського народного театру «Ми».

Казка п’єса-переможець конкурсу, автора Ольги Байбак «Нові пригоди Червоної Шапочки». Київ, театр «New stage».

У 2017 році «Соло для двох» Віктора Рибачука, вистава поставлена у Центрі мистецтв «Новий український театр».

Постановка «Золотий поріг» Надії Тубальцевої (драма посіла 1 місце в «Коронації Слова-2013») поставлена у театрі ім. Захави (м. Павлоград) Анатолія Реви.

Вистава «Країна серйозних» Марини Смілянець, (перша премія у номінації «Пєси для дітей») поставлена у Центрі мистецтв «Новий український театр».

У 2018 році «Собача будка» Марини Смілянець, перша премія у номінації «Краща п`єса». Вистави за цією п`єсою поставлені у двох театрах: «Вавилон» та у Центрі мистецтв «Новий український театр».

засновники конкурсу Тетяна та Юрій Логуші

засновники конкурсу Тетяна та Юрій Логуші

партнери та спонсори