Коронація слова

Марія Ткачівська: “телевізійно-комп’ютерні” діти теж читають

23.12.2013

Марія ТкачівськаКнига Марії Ткачівської “Обережно, діти!” цьогоріч потрапила до Довгого списку премії Дитяча Книга року ВВС. В інтерв’ю ВВС Україна авторка розповідає про те, чому вирішила звернутися до написання дитячих творів, про сучасних “телевізійно-комп’ютерних” дітей, їхні взаємини з бітьками і з навколишнім світом.

ВВС Україна: Розкажіть, будь ласка, у 2-3 реченнях, про що Ваша книга?

Марія Ткачівська: Книжка про веселі, смішні і курйозні пригоди хлопчика Марка. Марко – це майже звичайнісінька сучасна міська “телевізійно-комп’ютерна” дитина, ерудицію якої щодня підвищує ввімкнений телевізор (реклама, ток-шоу, фільми, новини тощо). Він не завжди розуміє почуте, проте порційно видає отриману інформацію у потрібний для нього час, по-своєму аналізуючи її. Загалом книжка про чудернацькі історії в дитячому садку, школі, а також у селі, де вперше опиняється Марко.

ВВС Україна: Як би Ви самі визначили її жанр?

Якщо узагальнено, то це – пригодницька дитяча проза, обрамлена словом “роман”. Хоча її можна було б назвати і повістю.

ВВС Україна: У вашому творчому доробку переважають “дорослі” книги. Що Вас спонукало звернутися до дитячої літератури?

Марія Ткачівська: Дитина! Мені хотілося написати Дитині веселу живу пригодницьку книжку про Неї. Щодо “дорослих” книжок, то їх писати легше. Дитяча книжка вимагає певної філігранності (обов’язково на рівні дитини) та легкого пера. Особливо, коли йдеться про дитячий гумор, а його в книжці багато.

Крім того, мені як колишній “асфальтній” дитині, приносило чимало задоволення описувати пригоди міської дитини в селі. Відразу згадалося навіть своє бешкетництво та курйозні ситуації, проте Марко здивував мене ще більше (його розповідь про своє народження, його приключки із польотами на парасолі, спроба “посадити курку”, поливаючи її водою і багато іншого). А ще мене вразило особисте знайомство з дідом Орком, який випадково опиняється у селі…

ВВС Україна: Головного героя книги змалечку переважно виховує дідусь, адже у мами – “море роботи”. Втім, як виглядає, Марко з цього приводу не надто переймається. Як на Вашу думку, чи бракує дітям в сучасному світі батьківської уваги?

Марія Ткачівська: Ще й як бракує! Сучасний світ – світ перебільшення: то ледь не від першого року життя батьки вчать дитину читати й лічити, то “підкидають” її бабусям і дідусям. Втрачається дитяча “золота серединка”, набирає дещо іншого змісту зв’язок “батьки-діти” і навіть в чомусь вивітрюється смак дитинства (якщо дивитися на це дорослими очима). Все ж діти вміють прилаштовуватися і будують для себе свій світ, в якому їм комфортніше, ніж видається дорослим. Марко є таким прикладом.

ВВС Україна: Як Ви вважаєте, чи було б такому хлопчику, як Марко, цікаво прочитати книжку “Обережно, діти!”? Адже, як виглядає, його набагато більше цікавлять комп’ютерні ігри та телевізор, а чи не найстрашнішим покаранням є пропустити серію “Сімсонів”?

Марія Ткачівська: Цілком згодна. Заборона “Сімсонів”, як і заборона телевізора і комп’ютера загалом, – це справді найбільше покарання для Марка. Проте з книжки видно, що хлопчик досить кмітливий та обізнаний у багатьох речах. Крім телевізора, він черпає свої знання із розповідей діда Романа та книжок. “Телевізійно-комп’ютерні” діти теж читають. Правда, тільки ті книжки, які їм до душі. Хіба у дорослих не так?! Я абсолютно певна, що “Обережно, діти!” – це книжка для Марка!

ВВС Україна: Ваш герой Марко – це узагальнений образ середньостатистичного сучасного хлопчика, чи, можливо, в нього є реальний прототип?

Марія Ткачівська: У Марка є справді реальний прототип. Мені пощастило! Я тільки “перенесла” його на папір. Хоча мені неодноразово казали дорослі: “Ви написали про мою дитину”. Майже всі сучасні діти – доволі ерудовані, навіть в малолітньому віці розуміються у техніці, володіють немалими енциклопедичними знаннями (тепер такий великий вибір дитячої довідкової літератури!) Навіть десять років тому все виглядало по-іншому. Це добре розуміють усі, хто має чи знає дітей віку Марка. Їх не можна недооцінювати.

ВВС Україна: Яка була Ваша улюблена книжка в дитинстві?

Марія Ткачівська: “Пеппі Довгапанчоха”.

З Марією Ткачівською розмовляла Яна Грибовська

Джерело: BBC

партнери та спонсори