Коронація слова

Як письменники до «корони» готувалися

19.12.2013

«Коронація слова» знову дивує. Поки останні сторінки рукописів мліють під вимогливим оком експертів та журі, письменники вже готуються до тринадцятого – майже магічного – нагородження: розучують чуттєві  європейські та запальні латино-американські «па» й освоюють мистецтво фотоперевтілення.

Вітчизняний літературний Оскар не тільки не втомлюється відкривати нове і нових у світі талановитого українського слова, а ще й спромогається приємно дивувати. Дивувати  і конкурсантів, і вже «коронованих» , і тих, хто тільки мріє про «корону».

18 квітня організатори конкурсу зібрали «свою» публіку у стінах розкішної Arthur Murray Dance Studio, щоби презентувати цікавинки, які будуть представлені у межах тринадцятої церемонії нагородження, що відбудеться 13 червня 2013 року.

«Коронація слова» вже тринадцять років займається пошуком обдарованих авторів. Як зауважує модератор прес-брифінгу Ірина Новоставська: «Ми розростаємося завдяки спонсорам, партнерам і медіа». На сьогоднішній день конкурс підтримує Kraft Foods Україна, телеканал «Інтер», Благодійний фонд “Відродження”, Метро, Кока-кола, а цьогоріч до співпраці долучився престижний готель «Прем’єр палац», Укрпошта, морозиво «Лукавиця», ресторан “Гопак” та Академічний театр на Липках. Крім того, пряму Інтернет-трансляцію проведе компанія «Адамант», а робота офіційного сайту традиційно  забезпечується «Актів медіа». Біографії переможців одразу після Церемонії з’являться на Вікіпедії.

Така злагоджена співпраця дала свої результати. У 2012 році на вітчизняному літературному ринку з’явилося 23 новинки, що були представлені в межах ХІХ Форуму видавців. «Коронація» планує презентувати новинки двічі на рік: у столиці в червні та на Форумі видавців у вересні.

До церемонії нагородження залишилася не так багато часу, а робота проведена грандіозна. Кожен рукопис піддається випробуванню досвідченим експертом та шановним журі.

Письменниця Вікторія Гранецька, лауреат першої премії «Коронації слова-2011», розповіла, як, будучи конкурсанткою, хвилювалася за долю свого роману, засинала і прокидалася тільки з цією думкою. Найбільше, як зауважує авторка, цікавило питання прозорості конкурсу. Сьогодні, маючи літературну «корону» і посідаючи місце в журі, письменниця відзначає: «Все набагато прозоріше, ніж я уявляла. Краще авторові не знати, що про нього там говорять. Кожен член журі детально аналізує та вдумливо перечитує кожну сторінку». І це зрозуміло, адже так важливо не впустити талант.

Але хвилюються не тільки конкурсанти, а й судді. «Для мене це велика честь і відповідальність,  – каже співачка Ілларія, член журі. – Тобі дають великий рукопис і ти маєш скласти їхній рейтинг. І це дуже складно». Але попри всю складність це ще й неймовірно цікаво та приємно:  «Я беру до рук рукопис і починаю зачитуватися. Дивуюся, скільки в Україні непізнаного, незвіданого…». А критерій складання того рейтингу дуже простий: «Якщо воно справжнє – воно чіпляє. Для мене найважливіше – концентрат думки, почуття і хорошого слова». Для Ілларії цей конкурс,справді, важливий. Вона створює два рейтинги: один – «золотий» – для журі, інший – «срібний» – як рейтинг-рекомендація.

«І якщо є рукописи, амбіції, то варто надсилати їх до «Коронації»,  – зауважує пані Гранецька. – Адже смаки різні і журі кожного року змінюється. Твір, який не пройшов одного року, може пройти наступного. Такий прецедент уже був. Тому кожен має шанс стати «зіркою».

«Коронація…» не тільки знаходить вже існуючі в письменників таланти, а й відкриває нові. Цього року за допомогою пластики та руху. Щороку церемонія нагородження завершується запальними танцями, а 2013 пройде із нововведенням – майстер-класами від Школи Arthur Murray Dance Studio. Ольга Струк – ідейниця цього заходу. Школа має сторічний досвід, і тепер вона навчатиме витонченим та чуттєвим «па» письменників, які зможуть поринути у світ аргентинського танго, фокстроту, бачати, віденського вальсу, твісту, сальси та меренги. Але на цьому сюрпризи для майстрів слова не закінчуються. Адже Центр креативної фотографії перевтілює «золотих» та «коронованих» письменників у майстерників слова різних часів. Яна Стасіневич, директор Центру, каже: «Таке можуть придумати тільки творчі люди, а реалізувати талановиті автори. Адже якщо людина талановита, то в усьому. Ми хочемо розкрити творчі потенції українських авторів».

І це розкриття вже розпочалося. «Короновані» письменники В’ячеслав Васильченко та Вікторія Гранецька вже мали змогу відчути магію «па» та чіткого ритму, що, безперечно,  надихає і точно зачіпає незвідані самими авторами потенції.

Батьки «Коронації» – Тетяна та Юрій Логуші – здійснюють мрії, яких не потрібно боятися. Їх варто талановито втілювати. «Якщо сильно та самовіддано мріяти, – ділиться В’ячеслав Васильченко, – то з боку мрії – злочинно не збутися».

Як письменники до «корони» готувалися

Як письменники до «корони» готувалися

Ірина КОСТЮК,
Юлія МЕРЗЛЮК

 

партнери та спонсори