Коронація слова

Час знімати українське кіно, а не дивитися українських акторів у російських фільмах

30.05.2014

Київ – Засновники та експерти «Коронації слова» напередодні вручення цьогорічних премій анонсували фільм «Гніздо горлиці», який нині знімають за сценарієм одного з переможців літературного конкурсу. Уже зараз стрічці пророкують успіх, адже після презентації проекту в Каннах, за словами режисера, з’явилися цікаві фінансові пропозиції з Італії. Це не перший успішний кінопроект, створений із подачі «Коронації слова» – раніше за мотивами книжки лауреата конкурсу Олександра Гавроша Віктор Андрієнко зняв «Івана Силу», якого показали на Каннському кінофестивалі минулого року. Радіо Свобода розпитала засновників та експертів конкурсу про фільм і поцікавилося, що змусило їх змістити акценти з літератури на кінематограф і яким вони хочуть бачити сучасне українське кіно. 

Фільм «Гніздо горлиці» розповідає історію української заробітчанки з Буковини Дарини (Римма Зюбіна), яка повертається додому після кількох років роботи в Італії. За час її відсутності проблем у її родині тільки побільшало: донька вскочила в халепу, чоловік на її заробіток затіяв будівництво, якому не видно кінця-краю… Та найголовніше, стосунки із сеньйором її прикували до Італії. Героїні доводиться обирати між двома країнами, двома чоловіками – фактично, двома життями.

Як розповіли творці фільму, «Гніздо горлиці» – це спроба зрозуміти життя українських заробітчан, які їдуть за кордон заради добробуту власної родини, яку потім часто втрачають. Режисер фільму Тарас Ткаченкозауважив, що нині на заробітках перебуває близько 4 мільйонів українців – це кожен десятий громадянин і кожен третій працездатного віку. І саме ці люди є найбільшими інвесторами в нашу країну, адже без додаткових вимог, відсотків та кабальних умов щороку переказують на рахунки українських банків десятки мільярдів євро, інвестуючи у навчання дітей, здоров’я батьків, розбудову бізнесу.

Експерти «Коронації слова» у номінації «Кіносценарії» Тарас Ткаченко, Денис Замрій, Яніна Соколова

Найбільша проблема українського кіно – фінансування 

Події фільму «Гніздо горлиці», які розгортаються в Чернівцях, уже відзнято. На черзі – робота знімальної групи в італійській Генуї та фінальні зйомки у Вижниці, що заплановані на кінець літа. За словами творців стрічки, уже відзнято 40% матеріалу, проте через брак фінансування процес нині стоїть на паузі. «Попередня влада кабально і з відкатами, але фінансувала зйомки. Щодо нинішньої – поки чекаємо», – зазначила виконавиця головної ролі актриса Римма Зюбіна.

Очікування коштів тримає знімальну групу у підвішеному стані, адже італійські інвестори, які зацікавилися «Гніздом горлиці» після презентації проекту стрічки на Каннському кінофестивалі, очікують конкретного плану роботи. Надати його поки неможливо через невизначеність із фінансуванням від Державного агентства України з питань кіно, тож поки зйомки призупинено.

За попередніми планами, у прокаті стрічка з’явиться на початку 2015 року. Говорять також про створення більш розгорнутої телевізійної версії.

Чому книжковий конкурс взявся за кіно?

«Якби цей сценарій не виграв у «Коронації слова», то навряд чи дійшов би до кіношників. Автор сценарію – дитячий письменник Василь Мельник – сам прийшов на знімальний майданчик фільму «Іван Сила» і вручив сценарій режисеру. І якби на рукописі не було відзнаки конкурсу, хто знає, чи не полетів би він у смітник нечитаним», – відзначив режисер фільму Тарас Ткаченко.

Конкурс «Коронація слова» від початку був заснований як конкурс романів та кіносценаріїв. Проте українці значно більше знають про письменників – лауреатів конкурсу, адже їхні книжки щороку видають. Співзасновник «Коронації слова» Юрій Логуш зазначив, що завдяки конкурсу письменницькі лави поповнило 250 нових імен. Але попри те, що кіносценарії надходять на розгляд журі щороку, лише з недавніх пір ми чуємо про екранізації. «Писати люди вже трохи навчилися», – додав експерт і багаторазовий лауреат конкурсу Андрій Кокотюха. На часі – екранізація кіносценаріїв. Експерти переконані, що кіно є одним із найважливіших мистецтв.

«Проблема українського кіно в тому, що ми маємо дві провідні теми: тужіння й отамани на конях із булавами. Чому ми не знімаємо фільмів про себе самих нинішніх, не висвітлюємо своїх вад? Кіно – це фактично ідеологія держави», – переконана експерт конкурсу в номінації «Кіносценарії» Яніна Соколова.

Те, що книжковий конкурс так активно перейнявся проблемами українського кінематографа, співзасновниця «Коронації слова» Тетяна Логуш вважає цілком логічним. «Час знімати українське кіно, а не дивитися, як наші актори грають другі ролі в російських фільмах», – пояснила вона.

Джерело: www.radiosvoboda.org

партнери та спонсори