Сергій Тримбач: ЯК І ЧИМ ЖИЛИ ГАЛИЧАНИ НА ПОЧАТКУ 1930-х

27.01.2020

Черговий шедевральний фільм “ЕКС” від переможця КОРОНАЦІЇ СЛОВА Ярослава Яріша, режисера Сергія Лисенка та оператора Сергія Михальчука. ДЯКУЄМО Вам і щиро дякуємо всім всім всім хто долучився до цього!

фільм "ЕКС" режисера СЕРГІЯ ЛИСЕНКА

фільм “ЕКС” режисера СЕРГІЯ ЛИСЕНКА

фільм "ЕКС" режисера СЕРГІЯ ЛИСЕНКА

26 січня, неділя, 18.40. Фойє кінотеатру “Жовтень”. Тут одночасно йдуть чотири (чотири!) Українські фільми – “Мої думки тихі” (реж. Антоніо Лукіч), “Екс” (Сергій Лисенко), “Віддана” (Христина Сиволап), “Пекельна Хоругва, або Різдво Козацьке”” (Михайло Костров)

Режисер Сергій Лисенко

Режисер Сергій Лисенко

Оператор Сергій Михальчук

Оператор Сергій Михальчук

***

В українському прокаті фільм “ЕКС” режисера СЕРГІЯ ЛИСЕНКА. Картина завершена ще 2018-го, але з якихось причин затрималась на шляху до екрана.
Ну, то, може, й на краще — нині ситуація в прокаті сприятливіша.

Оповідь про 1932 рік, Західну Україну, що перебувала у складі Польщі. Бійці Української визвольної організації (УВО) поставили за мету боротися за постання Української держави. Відтак маємо виразні риси бойовика, у центрі якого пограбування, невдале, поштового відділення — задля здобуття грошей на революційну діяльність.

З другого боку фільм має ознаки, кажучи дещо умовно, “соціо-фізіологічного нарису”, оскільки дає картину тодішнього галицького суспільства. І місто з його містянами і навіть тими українцями, котрі вважають себе “обивателями” на польський манір і готові стріляти тих, хто не хоче бути таким обивателем (нині подібні типи воюють за “русскій мір”).

І веселу молодь, яку уособлює батяр Юрко (Анатоль Фон-Філандра). І кріпких селян, один з яких докладно пояснює польському жандарму, що “до дупи йому” вся їхня влада, яка жирує й багатіє, за рахунок таких-от господарів (тут вочевидь сучасні алюзії — вже до нинішньої української влади).

І священик, якого грає ВІКТОР ЖДАНОВ, як завжди переконливо, і який займає чітку і єдино правильну позицію служителя Богу і народу.

І, звичайно, оповідь про молодих бійців, які діють в дусі тарантіновських героїв — недоладно якось, не по-дорослому.

Усе це дивитись не нудно, місцями навіть весело. Одна з переваг стрічки — її персонажі говорять не по-київськи, а справді по-галицьки, з неповторним прононсом і фразеологією. Бо ж у картині працюють здебільшого актори зі Львова, Івано-Франківська і Тернополя — вони за галицький базар відповідають.

А з тим разом фільм пояснює нам, чому і як Україна усе ж вижила — під Польщею, під Совітами і т.д.

Автором сценарію є ЯРОСЛАВ ЯРІШ, котрий насправді (як пояснив сьогодні ЛИСЕНКО) працює сільським бухгалтером, а у вільний від робочих клопотів час пише книжки і навіть сценарій. В якому, до речі, є очевидні сліди впливу фільмів Квентіна Тарантіно — і нелінійність фабули, і непрогнозована химеричність поведінки персонажів, їх навіть алогічність. Хоча в цілому все по-бухгалтерському прораховано. Тільки фінал пішов мимо — надто пафосно і прямолінійно…

В “ЕКСі” реальність відтворено доволі прискіпливо, і разом з тим по-мистецьки виразно (навіть картинки неприбраного посуду виглядають цілком натюрмортно). Так і не дивно — один із кращих українських кінооператорів 47-річний СЕРГІЙ МИХАЛЬЧУК і чудовий художник, 45-річний ВЛАДЛЕН ОДУДЕНКО.

Словом, кіно, яке варто дивитись.

Sergiy Trymbach
https://www.facebook.com/sergiy.trymbach/posts/4024712397554623

партнери та спонсори