Рік, що минає – крізь призму «Коронації слова»

01.11.2018

Уже не перший рік письменники, відзначені нагородами Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова», в рамках Львівського форуму видавців складають своєрідний творчий звіт, презентуючи видані впродовж поточного року книжкові новинки. Які ж теми й напрями творчості цікавлять «коронованих» авторів?..

Ірреалізм

Збірне поняття, під яким можна об’єднати фентезі, наукову фантастику, абсурд, містику, альтернативну історію, казку… Словом, — будь-які твори, в яких порушуються ті чи інші звичні всім закони нашого буття, через що створюється неможлива за наших умов реальність. Хоча… Хтозна, а раптом одного дня дивакувата казка таки перетвориться на банальну бувальщину?! Очевидно, сподіваючись на це, сучасні українські письменники фантазують нестримно і дуже охоче.

  • Олег Андрішко. «Пісня цапів» — Луцьк: Твердиня, 2018

Що ми знаємо про мандрівного філософа Зевса? А про музейного сторожа Аполлона чи заслуженого кур’єра Гермеса? Чи чули колись про місто Нові Сиракузи?.. Відповіді на ці та багато інших запитань шановний читач відшукає на сторінках першого українського крутійського роману.

  • Олег Андрішко. «План Тація» — Луцьк: Твердиня, 2018

Чи знали Порфир Целофан, И. И. Лимонад, імператор Кадмій та багато інших, що стануть героями абсурдного роману про сучасний світ?

Олег Андрішко:

— Наше життя сповнене абсурдом буквально на кожному кроці. Отож, я і спробував показати наш світ — такий абсурдний і реалістичний водночас… А ще особливістю цього роману є повна відсутність діалогів. Зате наступний мій роман повністю складатиметься з діалогів…

  • Надія Богодар. «Відображення» — Луцьк: Твердиня, 2018

Чому іноді життєві події відбуваються так і не інакше? Що веде кожного з нас життям? Яке найвище призначення людини? Відповіді на всі ці запитання шукає головна героїня книги… Але кожен здатен знайти в зовнішньому світі тільки те, що носить глибоко всередині себе. Те, відображенням чого є сам.

Надія Богодар:

— Вважаю, що головне призначення людини — це пізнавати й любити. Не можна боятися ніколи й нічого! Потрібно рухатися, рухатися вперед. А ще в книжці є небо — трішки астрології. Це не казки, не магія, й я хотіла ознайомити з цим людей.

  • Любов Відута. «Ловці думок» — Харків: Vivat, 2018

Коли двадцять найсильніших родів гинуть з волі зрадників, повстати проти них може лише юнак, якому стерли пам’ять, але в якого не змогли забрати талант ловця думок. Він знаходить вірних друзів і пізнає могутність ворогів, мандрує між світами, розплачуючись чужими думками й емоціями, отримує найвищий дар — кохання — і знаходить себе. Але боротьба ще попереду…

Любов Відута:

— Коли автор пише фентезійний твір, то може дозволити собі багато таких речей, які не притаманні звичайній прозі. Але, з іншого боку, героям цього жанру також притаманні звичайні людські почуття — кохання, любов до батьків, з якими дитину розлучили, тощо. А ще хотілося написати про юристів так, щоб людей цієї професії полюбили…

  • Наталія Дев’ятко. «Скарб Поліської княжни» — Тернопіль: Підручники і посібники, 2018

Психологічна проза, наукова фантастика, фентезі, пригодницькі казки для дітей та юнацтва.

  • Артур Закордонець. «Багряний сокіл» — Луцьк: Твердиня, 2018

Це остання книга фентезійної трилогії про Грана — відуна, коваля і воїна. Звичайний хлопчина з Долини наділений особливим «відунським» даром: він може бачити очима сокола, що кружляє високо в небі. Таке вміння привертає до нього увагу мудрих відунів, котрі збирають для навчання отаких особливих учнів з рідкісними талантами…

Артур Закордонець:

— Якщо найдивовижніші, наймагічніші речі часто повторюються, то вони стають банальними. Я вдячний видавництву «Твердиня» за нібито банальну дію — вихід друком моїх книжок. Це повністю змінило моє життя. Чотири роки тому я одягав військову форму, а тепер вийшла друком уже третя моя книжка, я беру участь у різноманітних літературних проектах, конкурсах, подіях… Дуже вдячний за все це!

  • Еліна Заржицька, Ольга Рєпіна. «Убити Антиципатора» — Луцьк: Твердиня, 2018

Кожен із нас хоч одного разу в своєму житті повинен бути чесним перед своїм «Я». Йдеться про вибір або, точніше, про індивідуалізовану систему вибору в загальнолюдських координатах, яку ніхто ще в цьому світі не скасовував. Про підміну понять. Про любов, зраду, зміни у житті людей і країни. Автори відсилають нас до часу, який ми всі пережили лишень кілька років тому. Кожен по-своєму…

Еліна Заржицька:

— Ця книжка є спробою Дніпропетровщини, міста Дніпра відгукнутися на сучасні масштабні історичні події. А загалом, це — альтернативна соціально-психологічна історія. Тут є і любов, і зрада, і шлях до події, яка може змінити долю всієї країни.

Ольга Рєпіна:

— Хотілось би підкреслити наявність у нашому романі великої кількості психологічних моментів. Зокрема, психотипів, притаманних українській ментальності. Тому кожен зможе побачити в тексті себе, своїх рідних і знайомих.

  • Дара Корній. «Сузір’я Дів» — Харків: Vivat, 2018

«Сузір’я Дів» -то плетиво жіночих доль, пов’язаних давнім амулетом, фатальним прокляттям і родинною історією, яка рясно скроплена моторошними таємницями, лукавими інтригами, безневинною кров’ю, підступними зрадами, безоглядною самопожертвою, справжнім коханням, що густим шлейфом тягнеться за Василиною від XVІІІ сторіччя і до наших днів.

  • Наталка Ліщинська. «Не люди, люди, нелюди» — Київ: KM BOOKS, 2018

Як і личить жанру фентезі (хоча й нетипового), на шальках терезів опиняється доля світів. Тут діють могутні герої: мара-смерть, яка обтинає людям ниточку життя; заморочник, який заповзявся знищити ненависну імперію; тридушний покруч — уособлення зла; пірат-щасливчик з незвичним хистом і багато інших. Однак, переможе лише той, кого підтримує ніжна сила кохання…

  • Петро Лущик. «Орел проти кентавра» — Луцьк: Твердиня, 2018

Усе своє життя винахідник ракет Фау-2 Вернер фон Браун мріяв про політ у космос, а метою Альберта Ейнштейна було доказати, що різниці між простором і часом немає. Фон Браун доповів, що його космічний корабель просто зник; американці ж констатували, що Філадельфійський експеримент провалився. І тільки через 250 років з’ясувалося, що обидва експерименти пройшли успішно…

Петро Лущик:

— Я колись починав торувати шлях у літературі саме з наукової фантастики. Отож, коли мені зараз кажуть, що я з фантастики почав, а тепер НФ-твором закінчую, замкнувши коло, я заперечую: це не замикання кола — це виток спіралі! Хоча в цьому творі також є історичне спрямування.

  • Наталія Матолінець. «Гессі» — Харків: Vivat, 2018

Міське фентезі, події якого розгортаються в альтернативній Європі початку ХХ сторіччя. У затишному світі, що нагадує часи Belle Еpoque, де люди дбають, передусім, про мистецькі насолоди, танцювальні вечірки й вишукані манери, живе 15-річна Гестія Амалія. Проте її життя незбагненним чином перетинається з іншим світом — невидимим, але вловлюваним у химерних подіях і яскравих снах. Гессі розуміє, що має розгадати хитросплетіння цих світів — лише тоді сповна пізнає себе…

  • Андрій Процайло. «Наглядачі за думками» — Луцьк: Твердиня, 2018

«Чому не помер смертельно хворий прокурор?» — мучило відомого нейрохірурга, доктора медичних наук, професора Якима Різака. Богові професор довіряв. Чорта теж не заперечував. Але своїм медичним фактам вірив беззаперечно. Тому поставив собі за мету кров з носа дізнатися правду…

  • Лана Ра. «Як розвеселити самотність» — Тернопіль: Підручники і посібники, 2018

Книжка неймовірно добра та чутлива. Про дружбу, про те, що ніхто в світі не повинен бути самотнім, навіть сама Самотність. Книга вчить, що всі ми різні, але всі мають право на дружбу. Ілюстрації зроблені з кадрів однойменного анімаційного фільму (режисер — Степан Коваль).

Приязнь, любов, кохання

Було б дивно, якби люди, котрі творять белетристику солов’їною українською мовою, не насичували свої тексти романтичними почуттями. Будьте певні — насичують! Ще й як!!! Іноді аж через край!..

  • Надія Гуменюк. «Квіти на снігу» — Харків: КСД, 2018

Авдієві ніколи не забути своєї коханої Соломійки. Колись він не встиг урятувати її. Тепер чоловік живе як відлюдник, неподалік від тієї самої криниці, що забрала Соломійчине життя… Та цього разу він рятує незнайомку, приречену на смерть у тій криниці…

  • Володимир Лис. «Стара холера» — Харків: КСД, 2018

Єва була найвродливішою дівчиною в селі, але чоловік, якого вона покохала на все життя, одружився з її сестрою Павлиною. Єва зруйнувала їхній щасливий шлюб… А на старість лишилася самотньою. Як і Адам, що все життя до нестями кохав чужу дружину. Друзі Адама вирішують одружити цих двох. Та як звести впертих самітників?..

  • Кіра Малко. «Нижче» — Київ: Нора-Друк, 2018

Поліна змінила крісло маркетингового аналітика у київському офісі на бігові туфлі офіціантки круїзного лайнера. Перед Поліною мерехтить пістрявий калейдоскоп з пейзажів і побіжних облич, і її закручує у вирі алкоголю, сліз і тисячі порожніх слів…

  • Ніка Нікалєо. «Квітникарка» — Харків: КСД, 2018

Вікторії завжди здавалося, що її шлюб щасливий та безтурботний. Але одного разу вона переконалася у зраді чоловіка на власні очі. І якби не найкраща подружка Мар’яна, Віка ніколи б не наважилась на зміни, адже з чоловіком їх пов’язує син. Вікторія знаходить у собі сили жити далі, творить себе, закохується і мріє про нову родину, про ще одну дитину — донечку…

Ніка Нікалєо:

— Спочатку хотілося написати щось щемке, солодке, оптимістичне, радісне й легке. Але якось знайома розповіла, назвемо це так, історію свого переродження, раптового розуміння того, що насправді вона є зовсім не тою людиною, якою бачила себе все життя… Опинившись у подібній ситуації, люди вважають, що так і має бути. І живуть собі далі. А в романі затишна, комфортна, дуже «домашня» жіночка перетворилася на дуже цілісну, цілеспрямовану особистість.

  • Тетяна Пахомова. «Карпатське танго» — Харків: КСД, 2018

Для майбутнього медика Андрія з глухого карпатського села красуня-кубинка Ізабель стала тією, яка відкрила йому світ. І коли життя Ізабелі обірвалося, він відчув, що втратив усе… Андрій намагається відшукати своє місце у світі. Та родове коріння у містичний спосіб змінює його долю…

  • Марія Ткачівська. «Голос перепілки» — Харків: КСД, 2018

Надзвичайна історія з непередбачуваним сюжетом. Авторка переконана, що у житті надважливими є любов та прощення.

Сюжет з гостротою леза

Є в сучасній Україні свої визнані майстри детективної та гостросюжетної літератури. Вони аж ніяк не сидять, склавши руки, а навпаки тішать читачів новими шедеврами…

  • Олексій Волков. «Шпиталь» — Київ: Нора-Друк, 2018

Таємниці старого монастиря, на території якого розміщується звичайна районна лікарня, не дають спокою колективові хірургічного відділення — адже в цих стінах у різні епохи побували і лицар-тамплієр, і особистий хірург Наполеона, і польський магнат… Чи вистачить медикам сил та наснаги розплутати ці таємниці й дістатися захованого скарбу?

Олексій Волков:

— Коли цю книжку прочитала моя 90-річна мама, то сказала: «Книжка хороша, але, здається, коли ти її писав, то був дуже-дуже злий». У, здебільшого, злому гуморі, яким просотана книжка, нема нічого дивного: адже тлом для цього твору стало явище інквізиції, що має місце в нашій медицині. Те, як живуть і працюють люди в умовах того, що з високих трибун називається «медичною реформою», я не можу назвати іншим словом, окрім як «інквізиція», яка всіх мислячих, інакше віруючих четвертує і спалює.

  • Люко Дашвар. «Ініціація» — Харків: КСД, 2018

Спочатку історії героїв розвиваються незалежно одна від іншої. Та коли їхні шляхи перетнуться, кожен із них — хоче він того чи ні, — пройде свою ініціацію. Ініціацію на право вважати себе людиною…

  • Ольга Кийко. «Світанковим серпанком по писанках» — Луцьк: Твердиня, 2018

Що робити кадровій агенції, якщо ідеальний кандидат — серійний маніяк?

Звісно, відрядити на місце злочину напарників Макса і Марту! Ці двоє негайно встрянуть у місцеві кримінальні змови та романтичні пригоди, і позбутися їх буде не так уже й легко…

Ольга Кийко:

— Роман дуже актуальний. Герої потрапляють у різні ситуації: в романтичні, в кримінальні… Але, зрештою, від сюжету стає дуже весело. Звідси висновок: у найскладніші часи народжуються найкращі покоління! Тому все весело й оптимістично.

  • Макс Кідрук. «Де немає Бога» — Харків: КСД, 2018

Новий роман Макса Кідрука описує ситуацію, коли група людей вижила після авіакатастрофи в одному з найнедоступніших місць планети. Цей роман — спроба збагнути, чи є всередині нас щось таке, що втримує від перетворення на звірів у місці, де не діє мораль. У місці, де немає Бога…

  • Лора Підгірна. «Омбре» — Київ: KM BOOKS, 2018

Архівний ревізор Едіта випадково знаходить вцілілі клейноди ордену лицарів Храму, однак на цю тему у місті накладено неофіційне табу, а знахідка веде її далі, до загадкового артефакту, який свого часу тамплієри привезли на Поділля. Із розгадкою таємниці Едіті допомагає католицький священик отець Люк. За містичним артефактом полюють спецслужби й таємні товариства, минуле та сьогодення тісно переплітаються…

Лора Підгірна:

— Мені завжди імпонували дві речі: феномен маленьких містечок і літературний туризм, дуже поширений в Європі та в Америці. Волочиськ, Кам’янець… Ці українські міста просто зачарували мене своєю колишньою історією! Водночас, до сліз прикро, що нині про сиву давнину мало хто хоче знати. Хоча в усьому світі історія стає брендом.

Це можна читати без брому

Нині деякі «короновані» автори вирішили посперечатися з самим Володимиром Винниченком, пишучи художні історичні твори, після прочитання яких не потрібно вживати радикально-заспокійливі лікарські засоби. Пишаймося ж нашою славетною минувшиною!..

  • Віктор Вальд. «Останній бій Урус-шайтана» — Харків: КСД, 2018

Роман присвячено героїчним подіям кінця XVII сторіччя, коли кожен день був визначальним не лише для українського народу і його віри, а й для всієї Європи. Події роману розгортаються в горах Криму, у жахливому степу Хейхат, у палацах володарів і на полях битви…

  • Володимир Ворона. «Відступник» — Тернопіль: Підручники і посібники, 2018

«Відступник» — перша книга з трилогії «Хоробор», задуманої автором. Це — роман-подорож у дохристиянську Русь, або легенда Сіверського краю.

  • Надія Гуменюк. «Дожити до весни» — Харків: КСД, 2018

Три захопливі історії: про кохання і зраду, любов і ненависть, надію і випробування, що туго вплетені в суспільні реалії України. Анна. Єва. Анабель. Що їх поєднує? А може, це сюжет однієї жіночої долі, дуже непростої, непередбачуваної, сповненої таємниць, із карколомними поворотами?..

  • Тимур і Олена Литовченки. «Книга Пожежі». 1914-1922. — Харків: Фоліо, 2018
  • Тимур і Олена Литовченки. «Книга Невиправданих Надій». 1923-1931. — Харків: Фоліо, 2018
  • Тимур і Олена Литовченки. «Книга Жахіття». 1932-1938. — Харків: Фоліо, 2018
  • Тимур і Олена Литовченки. «Книга Пожежі». 1939-1945. — Харків: Фоліо, 2018

Перші чотири книги 10-томної епопеї «101 рік України» охоплюють події від святкування 100-річного ювілею Тараса Шевченка й початку І Світової війни до завершення ІІ Світової війни. Мир і війни, конфлікти і зради, надії та розчарування. Глобальна історія країни, що переломлюється в долях сотень персонажів, значущих і не дуже… Для поціновувачів масштабних історичних полотен.

Куди ж без філософії!..

Нерідко українські письменники примудряються навіть в легке чтиво вплітати вервички вельми серйозних думок. А що вже казати про авторів, які навмисно, буквально на кожній сторінці навантажують читацький розум!..

  • Ірина Власенко. «Чужі скарби» — Харків: Vivat, 2018

Знайшовши на занедбаному горищі французького замку бляшанку з діамантами, Анні Щербініна спершу вважає це подарунком долі. Здається, допоможе здійснити всі заповітні мрії й змінити сумне післявоєнне сирітське життя. Та дівчина й гадки не має, як вплине на її долю чужий скарб зі своєю трагічною історією…

Ірина Власенко:

— Книга інтелектуальна, трохи десь філософська. Тут і Україна, і Франція, тут і історія, і географія… Дуже всього багато! Я це все впорядкувала. Вийшла історія про те, що люди в житті намагаються шукати якісь чужі скарби. Шукають або за кордоном, або за сусідським парканом. А наші справжні скарби — вони тут, в нашій країні, в нашій землі! В кожному з нас. Але щоб ці скарби побачити, іноді потрібно прожити ціле життя…

Post Scriptum

Звісно, це лише частина книжкових новинок «коронованих» авторів: обмежений формат газетної статті заважає зробити огляд ширшим. Та хоч на стовідсоткову повноту наш огляд не претендує, уявлення про певні тенденції в сучасній українській літературі він таки окреслює.

Тимур Литовченко, Київ. Спеціально для «Час і Події»

https://svitoch.in.ua/1228-rik-shcho-mynaye-kriz-pryzmu-koronatsiyi-slova.html

партнери та спонсори