
Гості книжкових фестивалів від «Коронації слова»: ВАСИЛЬ ТИБЕЛЬ, «Дім сімейного типу»
18.03.2025Наближаються довгоочікувані події для українських книголюбів — фестивалі «Книжкова країна (24 — 27 квітня 2025 р.) і «Книжковий арсенал (29 травня — 1 червня 2025 р.). Переможці різних років «Коронації слова» також представлять свої новинки та напрацювання попередніх років та спеціально приїдуть із різних міст України, щоб провести для своїх читачів автограф-сесії.
Хто з «коронаційних» авторів планує відвідати фестивалі і які книги представить — дізнаєтеся з наших оглядів.
Василь Тибель, «Дім сімейного типу»
(видавництво «Богдан», 240 с.)
Після того, як Олена дізналася про трагічну долю багатодітної сім’ї, її життя кардинально змінилося.
Здається, усі біди світу звалилися на голову Олени. Спочатку скорочення на роботі, потім — зрада чоловіка. Її сім’я розвалюється як картковий будинок, усе йде до розлучення. Жінка в такому розпачі, що вже готова навіть укоротити собі віку, але її тримають на цьому світі двоє синів і старенька мати. Вірна інститутська подружка Стефа намагається знову «влаштувати» Оленине життя. Звичне життя жінки зруйноване, починається поневіряння агенціями з працевлаштування, біржами праці, соціальними службами. Для бухгалтера, офісної працівниці, це схоже на суцільний жах.
Але в один день життя Олени змінюється. Відвідавши матір на дачі, вона дізнається про трагедію сім’ї по сусідству: батьки багатодітної сім’ї гинуть, а одинадцятеро їхніх дітей направляють по різних сиротинцях. Після цього для Олени її особиста драма стає дріб’язковою. Вона повністю переймається долею цих сиріт і вирішує зібрати їх під одним дахом у будинку сімейного типу. У цьому почині її не підтримує ніхто: ні чоловік, ні подруга, ні молодший син, лише старший вирішив підставити матері плече. Жінка відкладає розлучення зі своїм чоловіком Володею, бо інакше соціальна служба не дасть їй дітей на виховання. Відтепер Олена починає протоптувати шляхи в усі інстанції, щоб їй дали дозвіл на виховання дітей. Та бюрократичні завали непробивні. Проте жінці допомагає її інститутський товариш Григорій, «Жостік», який став начальником соціальної служби. Олена з його допомогою добивається дозволу на виховання дітей і сама їздить усію країною, щоб зібрати роз’єднаних сестер і братів із різних дитячих будинків.
Проте… усе значно складніше, ніж здавалося спершу. Як діти сприймуть чужу жінку, яка несподівано увійшла в їхнє життя? Чи таки вдасться їй зібрати всіх дітей родини? Чи залишиться Володимир у цій ситуації зі своєю дружиною? І з якими випробуваннями їй доведеться зіткнутися, коли виявиться, що її інститутські друзі — не такі вже й прості й безневинні, як здавалися? Сюжет закручується настільки гостро й несподівано, що часом важко збагнути, як взагалі із цього клубка можна вибратися живим.
Про автора*:
Василь Тибель (1961, с. Велике Поле Рівненської області) — український письменник, публіцист, багаторазовий дипломант (2015, 2016, 2020 рр.), та лауреат міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» 2018 року.
Ще зі студентських років пише оповідання, романи, публіцистику в жанрі: казки, детективна фантастика, містика, дитячі пригоди. Перший роман — «Щоденник водяника» (неопублікований).
Публікуватися письменник почав після 2010 року: першою публікацією стала повість «Вовчиха». Оповідання й публіцистика регулярно друкувалися в різних виданнях: дитячому журналі «Крилаті», літературному журналі «Дніпро», газеті «Літературна Україна», «Українська газета», «Газета для українців в Італії» та ін.
Після того, як роман «Тріанські рішкунці» у 2015 році був відзначений на Міжнародному літературному конкурсі «Коронація слова» дипломом «Вибір видавця», він був опублікований у видавництві ПВД «Твердиня» м. Луцьк, накладом 5000 примірників.
У 2016 році у тому самому видавництві з’явилося перше видання роману-казки «Медова казка», яка стала лауреатом і переможцем Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» серед творів для дітей молодшого шкільного віку.
На основі «коронованого» роману-казки «Медова казка» надруковано навчальний зошит для 2-го класу НУШ «Я досліджую світ». А у 2019 році вийшов підручник для 2-го класу НУШ «Я досліджую світ», під редакцією Л. Андрушко, О. Лінник та інших, у якому 4-та тема «Спільнота» повністю присвячена твору «Медова казка». Нині більше 200 шкіл в Україні працюють за цією програмою.
У 2018 році у видавництві «Фабула» (м. Харків) побачила світ книга «Бурштин», яка є чи найпершою спробою в українській літературі погляду на «бурштинову проблему» Полісся в людському, а не політичному вимірі. У творі органічно використано «народна демонологія» і відчувається зв’язок із «наївним мистецтвом».
У 2023 році у видавництві «ДІПА» (м. Київ) побачила світ книжка «За рогом смерті. Обмін» — художня книга про російсько-українську війну. Події роману відбуваються у 2016–2018 роках.
У 2024 р. — роман «Дім сімейного типу», видавництво Богдан, м. Тернопіль.
У видавництві «Ранок», місто Харків, побачила світ пригодницько-фантастична повість «Загадка химерної пасіки, або Шалені шершні (2024 р.)
Окрім художньої літератури Василь Тибель пише ще й статті в спеціалізовані популярні журнали «Дім, сад, город», «Огородник», «Сонце-сад», а також видав серію книг популярної і спеціалізованої літератури.
Ще у видавництві «Клуб Сімейного Дозвілля», м. Харків, вийшла серія книг про сад-город:
- 2019 р. — «Як облаштувати сад» (наклад 4700).
- 2020 р. — «Як заробити на своєму городі» (наклад 3000).
- 2020 р. — «Виноград. Сорти, вирощування, захист від хвороб» (наклад 2500).
- 2021 р. — «Вирощування розсади. Все саме важливе від насіння до урожаю» (наклад 3000).
- 2021 р. — «Ягідні культури. Сорти, посадка, вирощування і догляд». (Наклад 2500).
- 2021 р. — «Теплиці і парники. Секрети раннього врожаю». (Наклад 2100).
- І у видавництві «Богдан», м. Тернопіль, книга «Сад — танці без бубна» (2024 р.)
* Джерело: Вікіпедія